Choose language for translation:
[GTranslate]
Utrzymanie wysokich standardów higienicznych w obszarach przetwarzania żywności wymusza zastosowanie odwodnień, które w największym stopniu ułatwiają utrzymanie ich w czystości. Odwodnienia nierdzewne produkowane przez firmę ATT INOX DRAIN są sprawdzonym rozwiązaniem do tego typu produkcji.
Nasze odwodnienia produkowane są zgodnie z obowiązującymi wymaganiami higienicznymi zawartymi w normie PN-EN 1672-2. Dodatkowo stosujemy dobre praktyki higieniczne w projektowaniu i produkcji wg wytycznych EHEDG (European Hygienic Engineering & Design Group), którego jesteśmy aktywnym członkiem. Materiał z którego wykonane są nasze odwodnienia czyli stal nierdzewna charakteryzuje się wysoką odpornością antykorozyjną, jest łatwy do czyszczenia i estetyczny. Sposób połączenia poszczególnych odcinków odwodnienia może być realizowany w dwojaki sposób. Za pomocą kryz skręcanych na uszczelce wykonanej z materiału chemoodpornego lub poprzez spawanie bezpośrednio na miejscu budowy. Obydwa te rozwiązania dają pewność, że połączenie jest szczelne i nie narazi posadzki i podłoża na penetrację, a w konsekwencji do degradacji podbudowy i zanieczyszczenia środowiska. Jest on również odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatury.
Nasze wyroby cechuje duża elastyczność w fazie projektowania i swoboda kształtowania na przykład wokół ciągów technologicznych (projektowanie w planie), jak również wysokościowego (dobór spadków i głębokości początkowej). Jesteśmy w stanie wykonać każde odwodnienie wg wymagań klienta końcowego. Finalnym etapem produkcji naszych odwodnień jest proces trawienia i pasywacji chemicznej, która gotowemu wyrobowi poddanemu obróbce mechanicznej nadaje dodatkową antykorozyjność.
ATT jako wiodący polski producent odwodnień ze stali nierdzewnej nie zaleca stosowania odwodnień z betonu i polimerobetonu uzbrojonych w ruszty ze stali ocynkowanej i/lub nierdzewnej w zakładach produkcji spożywczej oraz wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z obciążeniem chemicznym i zależy nam na zapewnieniu szczelności posadzki. Rozwiązanie takie nie daje nam gwarancję długoletniego użytkowania posadzki i nie zapewnia ochrony przed przedostawaniem się środków chemicznych do gleby. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że odwodnienia te ze względu na swoją konstrukcję nie spełniają standardów higieniczny.
Produkowane kształtki odwodnieniowe o długości 1 [m] lub 0,5 [m] nie są ze sobą łączone w sposób trwały, tylko dokładane (jak krawężnik), a pozostawione wyprofilowane miejsce pomiędzy kształtkami wypełnia się masą uszczelniająca (co 1 lub 0,5 [m]), która nie daje żadnej gwarancji szczelności, między innymi dlatego, że jest narażona na uszkodzenia mechaniczne podczas czyszczenia kanału. Należy również zwrócić uwagę (w zależności od rodzaju kształtki, czy jest z obrzeżem stalowym, czy bez) na brak możliwości doszczelnienia krawędzi tej kształtki z posadzką. Dodatkowo ruszty ocynkowane nie są odporne na środki chemiczne stosowane w zakładach zarówno w procesach wytwarzania jak i używanych w procesie czyszczenia urządzeń, maszyn i posadzek. Ze względu na jakość i dokładność wykonania kształtek odwodnieniowych dochodzi do penetracji wody wraz ze środkami chemicznymi podłoża i powoduje jego zniszczenie.
Podczas oględzin w zakładach spotkaliśmy się z przypadkiem, że czyszczące środki chemiczne powodowały wręcz rozpuszczenie kanału z polimerobetonu co powodowało wypłukanie podbudowy i zapadnięcie się posadzki wraz ze stojącymi na niej zbiornikami.
Porozmawiamy? Kliknij tutaj.